İnekler Hakkında Ufak Bilgi; İnekler memeli hayvanlardır. Otcul besinlerle beslenirler. Etinden ve sütünden faydalanılır. Ticari bir yönü ilede tanınılar. Ergin dişi sığırına verilen ad inektir.Boğanın dişisi olarak da bilinir.İki arka bacağı arasında iri memeleri vardır.Otla beslenen bu hayvanların boynuzları daimidir.Bu yüzden kırılan boynuzların yerine yenileri çıkmaz. Süt için beslenen önemli ırklarından bazılarını söyleyecek olursak;Friz,jersey,guernsey,simental,ayrshire,montafon dur.Montofon ineği Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen bir ırktır. Mideleri 4 gözlü olan inekler evcil hayvan olarak dünyanın her bir yerinde yetiştirilmektedir. Eti ve sütü için beslenirler. Ortalama ömürleri 20 ile 25 yıl arasında değişmektedir.Birçok çeşidi bulunmaktadır. Bütün sığırlarda olduğu gibi üst dişleri kesici değildir bu yüzden otu alt çene dişleriyle keserek yerler.Etinden sütünden ve derisinden faydalanılan bu hayvan günde ortalama 70 kg kadar ot tüketir. Geceleri ahırlarda güzdüzleri ise meralardadırlar.Canlı süt fabrikalarıdır.Dokuz aylık bir gebelik süreleri vardır.İneklerin ikiz doğurma olasılığı oldukça düşüktür.Yavrularına buzağı denir.Yük ve çekim hayvanı olarak kullanıldığı yerlerde vardır.
Çoğunlukla evcil olan, kaba ve hantal yapılı, kuyrukları püsküllü, boynuzlu büyükbaş hayvanlardır. Mideleri dört gözlü olup geviş getirirler. Üst çenelerinde kesici dişleri bulunmaz. Otları alt çenelerinin dişleriyle keserler. Boynuzları daimidir. Kırıldığında bir daha yeniden sürmez. Sığır (Bos taurus), Tibet sığırı (Bos grunniens), banteng (Bos javanicus), yaban sığırı (Bos gaurus) iyi bilinen türleridir. Boğa damızlık olarak, öküz ise iş ve besi hayvanı olarak kullanılır. Ortalama 800 kg gelebilen öküz, 4500 kg'lık yükü rahatça çekebilir. Traktörün giremediği yerlerde ziraatın temel direğidir. Sığırların eti ve sütü insan için en iyi bir besin kaynağı olduğu gibi derisinden de gön ve kösele yapılır. Boynuz ve kemikleri sanayide, gübresi tarlalarda kullanılır. Yayıldıkları merayı at, keçi ve koyun gibi kuvvetten düşürmez, düzenli otlayarak bilakis ıslahına sebep olurlar. Tibet'te olan hörgüçlü ve bol kıllısına Yak veya Tibet öküzü denir.
Google Reklamları
Ana Sayfaya Git  |  İnek Resimleri  |  inekler
inekler
Google Reklamları
inekler resmi hakkında bilgi
Resmin Kategorisi:İnek Resimleri
Yüklenme Tarihi:2008-07-01
Görüntülenme Sayısı:25437
inekler resmine ait yorumlar;
Gönderen: hamideTarih: 2010-12-26
yigenim inek hastasi
Gönderen: ramaTarih: 2010-07-07
inekler cokkkkkkkkk guzellllll sevimezmi onlar bea
Gönderen: ramazan yilmazTarih: 2010-03-09
inekleriniz cok guzel begendim inekler satilikmi
Gönderen: dilaraTarih: 2010-02-13
hic sevmrm ben inekleri
Sende Yorum Yaz !
Gönderen ;
Yorumunuz ;
 
Hayvanlarla alakalı en güzel belgeselleri izlemek için; Belgesel izle sitemize bekleriz . İlginizi çekebilecek bir konu : Hayvanlar aleminde çiftleşme linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
İstatistikler
Toplam 5,499 resim bugün 986 defa görüntülendi. Sitemizde şu an 3 ziyaretçi var.
hayvanlar, hayvanlar alemi, hayvan resimleri, evcil hayvanlar, vahşi hayvanlar, belgesel izle